Кам’янка-Бузька ОТГ: через терни до зірок

15:11 26 Квітня 2019

Кам’янка-Бузька ОТГ: через терни до зірок

Нині про об’єднані територіальні громади не говорить хіба що лінивий. З ними пов’язують надії на майбутнє, на поліпшення життя, на реальну децентралізацію. Але і проблем виникає чимало. Як живуть сьогодні ті, хто не побоявся піти на об’єднання і ризикнув, ми поїхали дізнаватися в Кам’янку-Бузьку міську ОТГ.

Зі Львова до Кам’янки-Струмилової, як колись називалося містечко, ми доїхали за якихось 50 хвилин. 42 кілометри – це недалеко. Дорога добра – це шлях до Радехова, Горохова, Луцька. У селах біля Львова вздовж траси будують багато котеджних містечок.

У центрі Кам’янки-Бузької стоїть будинок міської Ратуші: тепер тут розміщуються керівництво та відділи об’єднаної територіальної громади. Колега із львівського видання, яка родом з Кам’янки, вражена: будівлю ґрунтовно відремонтовано й облаштовано. Нині вона нагадує мерію якогось невеликого польського містечка. Усе зроблено з турботою для людей, від колишньої «совдепії» і сліду не залишилося.

У Ратуші нас зустрів голова Кам’янка-Бузької ОТГ Олег Омелян. Провів екскурсію будинком, познайомив зі своїми працівниками. А опісля львівські журналісти вмостилися у прекрасно відновленому в середньовічному стилі залі засідань виконкому та почали «мордувати» голову запитаннями.

До обрання головою ОТГ пан Омелян був міським головою Кам’янки-Бузької. Починав свою трудову діяльність шкільним учителем, працював у приватному бізнесі. Проблеми рідного міста та району знає не з чужих слів. Завжди займав активну життєву позицію, тому й пішов на вибори міського голови, щоб самому щось змінювати. За його словами, ідея творити міську ОТГ не далася легко: Кам’янка-Бузька, на відміну від поблизьких сіл, і так була самодостатнім містом з профіцитним бюджетом. Але не можна було напризволяще залишати і сільську місцевість, тому місцеві еліти вирішили ризикнути й наприкінці 2017 року розпочали процес об’єднання громади.

Нині до складу нової ОТГ входить 21 населений пункт, тут живуть 18 тисяч мешканців (10,8 тис. у Кам’янці-Бузькій), створено чотири старостинські округи – усі вони дотаційні. Складається враження, що держава з радістю позбулась утримання нових громад, бо на знищену інфраструктуру коштів ніхто не дає, треба самим крутитися та заробляти.

Як розповідає Олег Ярославович, нині з ОТГ навіть вилучають частину зароблених коштів у державний бюджет: торік – 3,8 млн грн, цьогоріч планують 2 мільйони забрати. Ба більше, обласна рада навіть викинула Кам’янку-Бузьку з програми енергозбереження. «Перед реформою ніхто не зробив оцінки ситуації, не проаналізував проблем, порахували лише гроші. Перед об’єднанням сільські ради роздали фактично всю землю. Є у нас 3 тис. га земель старого військового полігону, це так звані землі оборони, але там усе давно вже лісом проросло. Громада не має куди розвиватися», – бідкається голова.

Реформи повільно, але впевнено проводять. Тяжко йдуть нововведення, з громадою треба говорити, переконувати. Проте від усвідомлення цього, що люди самі впливають на процес ухвалення рішення, ефект віх них значно кращий. Пан Омелян каже, що часом доводиться робити на болючі кроки. Закрили одну школу: так, дехто втратив роботу, але не можуть діти «тупіти» в неперспективних навчальних закладах. Отримали кілька «Школяриків», ще два купують – так живе весь цивілізований світ. Показник наповнюваності класів учнями – 21,4, а були в селах малокомплектні школи, де вчитель міг одночасно навчати учнів кількох вікових категорій.

Навели поволі лад у галузі медицини та соціальній сфері. 95% жителів ОТГ уклали угоди з сімейними лікарями. Отримали кошти на галузь, навіть добирали лікарів. Зарплата 15 тисяч гривень цілком пристойна для сільської місцевості. В соціальному центрі десь на 65 осіб скоротили число «клієнтів»: бо досі дехто займався «приписками», а це все кошти громади.

До речі, в ОТГ не продали жодного дитячого садочка! Їх є нині шість, плюс два НВК, і вільних місць не бракує. Відкривають нові спортивні секції, дитячі майданчики.

Як розповідає Олег Омелян, в ОТГ розробили стратегію розвитку, щоб було зрозуміло, куди рухатися. Влада всіляко сприяє малому та середньому бізнесу. Спільно з німецьким фондом Ганса Зайделя працюють над програмою розвитку Кам’янки-Бузької. Пробують будити людей від багаторічного пострадянського принципу «нам повинні дати».

Громада шукає свою «родзинку». Мало хто, напевно, знає, але Кам’янка є батьківщиною українського театру. Саме тут 400 років тому вперше на території України відбулося професійне театральне дійство: зіграно найдавніші українські драматичні твори, тексти яких дійшли до наших днів, – це дві інтермедії з трагедії Якуба Гаватовича.

Цей львів’янин за походженням певний час учителював у Кам’янці-Струмиловій, 29 серпня 1619 року на міській Ринковій площі разом зі своїми учнями під час ярмарку, у присутності численної шляхти та простих людей, поставив драму «Трагедії, або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя, посланця Божого». Дійові особи трагедії розмовляли польською мовою, але після 2-го та 3-го актів були дві українські інтермедії «Продав кота в мішку» та «Найкращий сон».

Однак на тому роль Кам’янки як колиски українського театру не вичерпується, адже саме в цьому місті 1914 року вперше актори українського театру товариства «Бесіда» поставили на сцені Народного дому драму Івана Франка «Украдене щастя». Серед акторів був і легендарний Лесь Курбас. Варто додати, що виставу створили відповідно до тексту оригіналу, включаючи і ті місця, які викреслила цензура. Саме тому в Кам’янці-Бузькій вирішили запровадити свій театральний фестиваль «Корона Якуба». Цьогоріч він відбудеться 14-15 вересня, вже активно працює оргкомітет, закуплено сцену.

Після розмови в мерії пан Омелян пропонує прогулятися містечком. Оглядаємо оновлений парк, пішохідну зону в центрі міста, реконструкцію пам’ятника Шевченкові. Голова розповідає про плани та ідеї з іще кращого відновлення рідного міста. Дорогою до Олега Ярославовича підходять містяни, вітаються, щось запитують.

Проблем у місті немало, але люди побачили, що влада реально проводить зміни на краще. «У міській раді немає поділу на фракції: всі хочуть зробити Кам’янку комфортною для життя. Хоча є й такі, хто вічно незадоволений, як же без них. Але нам своє робить, є сформована нова команда, яка любить рідне місто», – каже з усмішкою голова Кам’янка-Бузької міської ОТГ Олег Омелян і запрошує частіше навідуватися в гості до цього мальовничого галицького містечка.

Прес-тур до Кам’янки-Бузької для журналістів організувало Львівське регіональне відділення Асоціації міст України.

Текст і фото Андрія БОЛКУНА, Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин