Поляки придумали, де поставити скандальний пам’ятник жертвам Волинської трагедії

19:04 4 Лютого 2019

Поляки придумали, де поставити скандальний пам’ятник жертвам Волинської трагедії

Скандальний пам’ятник жертвам Волинської трагедії поставлять у Команчі? /«Наше слово»/

У Команчі (Підкарпатське воєводство) хочуть поставити пам’ятник жертвам Волинської трагедії. Меморіал, який протягом останніх двох років викликає неоднозначну реакцію в суспільстві, вже відмовилися зводити в Ряшеві та Єленій Горі.

Фот. з Facabook/Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze

Дитячі голови, настромлені на огорожу

Село Команча знаходиться у Сяніцькому повіті (Підкарпатське воєводство). У ньому проживає 20-30%  українців (до виселення у 1947 р. у українське населення нараховувало більше 80% селян).  Зараз у селі діє пункт навчання української мови, гурток Об’єднання українців у Польщі та ансамбль «Лем ми». Серед культурних пам’яток у Команчі є греко—католицька церква та дерев’яна православна святиня (колишній греко-католицький храм).

Документи щодо зведення пам’ятника жертвам Волинської трагедії до ґміни Команча подала приватна особа з Кракова. З неофіційних джерел ми знаємо, що Рада ґміни не прийняла ще жодного рішення у цій справі.

14-метровий пам’ятник жертвам Волинської трагедії має складатися з трьох елементів. Центральний – орел у короні; на його розпростертих крилах розміщені назви місць, де відбувалися вбивства поляків. Всередині орла – хрест, у якому знаходиться фігура дитини, настромлена на вила. Унизу – фігури сім’ї з дітьми у вогні, а за ними мають видніти дитячі голови, настромлені на огорожу.

Фот. зі сайту pava-swap.org (Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce)

Автор монументу – польський скульптор Анджей Пітинський, який протягом останніх сорока років живе і працює в США. Згідно з його задумом, вила є алюзією на державний герб України – тризуб. Будівництво пам’ятника жертвам «Волинської різні» фінансувало Товариство ветеранів польської армії у Нью-Йорку.
«Монумент з’явиться у Польщі, щоб поляки ніколи не забули про своїх співвітчизників, по-звірськи вбитих у 1942-1945 роках тільки тому, що вони були поляками і католиками», – читаємо на сайті Товариства.

Монумент, від якого відмовилися кілька польських міст

Про пам’ятник стало відомо в лютому 2017 року. Спочатку він мав бути зведений у Ряшеві, але президент міста Тадеуш Ференц виступив проти цієї ідеї. Як повідомляли місцеві ЗМІ, однією з причин він назвав необхідність збереження хороших польсько-українських відносин.

Фот. з Facabook/Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze

Опісля монументом зацікавилося Товариство любителів Львова і південно-східних кресів із Єленої Гори, які подали проект до громадянського бюджету. Документи, однак, відхилили на самому початку. Члени комітету, який вирішив зайнятися побудовою пам’ятника, вказали у своїй заяві місце, щодо якого міська влада вже мала інші плани. Урядовці не запропонували нової локації, тому місцеві жителі не змогли голосувати за проект.

Фот. зі сайту pava-swap.org (Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce)

Черговим містом, де мав з’явитися пам’ятник, став Торунь. Монументом зацікавився польський католицький священик Тадеуш Ридзик. Він відомий як засновник і директор радіостанції «Радіо Марія в Польщі», а також телевізійного каналу «Телебачення Trwam». У грудні 2017 року Тадеуш Ридзик запропонував створити список українців, які рятували поляків від УПА. Пам’ятник жертвам Волинської трагедії хотіли поставити на території товариства членів ордену Редемптористів, у Парку національної пам’яті, що його планував створити Ридзик.

Коли ініціатива викликала обурення української сторони та проукраїнських середовищ, на початком 2018 року у інтернеті з’явилася заява Громадського комітету для пам’ятника „Волинської різні” у Торуні. У ній автори звертаються до поляків у Польщі та за кордоном з проханням підтримати ідею, яка спрямовану на «відзначення історичної правди». Наразі не відомо як виглядає справ встановлення монументу в Торуні. Проте якщо зараз з’явилася пропозиція Команчі, це показує, що Торунь може бути черговим містом, яке відмовилося від ініціативи.

На монумент негативно відредагували навіть особи, пов’язані з польськими кресовими середовищами у Польщі.

«Наше слово»

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин