Представники релігійних громад нарікають на труднощі переходу до УПЦ

09:47 28 Лютого 2019

Представники релігійних громад нарікають на труднощі переходу до УПЦ

Однією з найважливіших подій цього року стало підписання Томосу про автокефалію Православної церкви України. Навколо неї та змін, які відбуваються, виникає чимало проблем та дискусій. У Львівському музеї історії релігії організували круглий стіл «Актуальні питання православ`я в Україні», на якому обговорили ключові питання.

Директор наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Василь Кметь зазначив: «На сьогодні ми вже не говоримо про автокефалію з острахом, як про можливу перспективу, а як про доконаний факт. Поняття помісна та національна церкви є ідентичними, й це надзвичайно важливо для держави».

Митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк)

На подію завітав митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк) – учасник Об`єднавчого собору українських православних церков та процедури підписання документа про автокефалію Православної церкви України у храмі Святого Георгія на Фанарі. «Цей документ – наша національна святиня та реліквія, акт про суверенітет і незалежність, – відмітив митрополит Димитрій. – Він був вистражданий протягом століття. Цій події передували 30 років боротьби. Останніми роками ми зі спеціально створеною комісією бували на Фанарі двічі-тричі на рік. Усе почало кардинально змінюватися з початком війни з Росією. Національні чинники революції стояли на боці автокефалії, хоча в історії нашої держави питання незалежності Церкви поставало не раз. Про це говорили всі президенти незалежної України, але тільки Петро Порошенко звернувся до Вселенського Патріарха. Його участь стала доленосною. В останньому абзаці навіть згадано його ім`я: цього не знайдемо в жодному з документів щодо надання національної автокефалії іншим церквам. Наша мета – єдиний патріархат. Церква наразі має подвійну назву – УПЦ (Православна церква України)».

 

Митрополит Переяслав-Хмельницький Олександр (Драбинко)

Митрополит Переяслав-Хмельницький Олександр (Драбинко) зауважив: «Кроки, які зробив Вселенський Патріарх – героїчні. Здійснив те, що здавалося неможливим – зламав стіну між православними. На щастя, тепер в Україні немає «канонічних» та «неканонічних» вірян». Хоча, як додав ректор Львівської духовної Семінарії о. Василь Луцишин, «Томос – не чарівна паличка, яка вирішує всі проблеми. Це – тільки двері, за якими починається серйозна праця».

Ректор Львівської духовної Семінарії о. Василь Луцишин

Начальник управління у справах національностей, релігій та фінансово-планової роботи Львівської ОДА Леся Корнат зазначила, що саме на території Львівськоїобласті є найбільша кількість релігійних громад в Україні. Тільки серед зареєстрованих – 3029. Серед них – 863 православних і 1545 – УГКЦ. Усіх їх забезпечено культовими спорудами, тобто храмами. Хоча 202 з них належать до почергового користування – їх ділять православні та греко-католики.

До Московського патріархату належать 72 православні громади. Для того, щоб перейти до УПЦ, слід звернутися до органу виконавчої влади. Наразі таких звернень немає, хоча й відомо, що 18 релігійних громад ухвалили рішення про зміну. Ті, хто не має наміру виходити з-під влади держави-агресора, також зобов`язані змінити назву, яка чітко вказуватиме на їхню приналежність – РПЦ в Україні.

Чимало представників церков нарікають, що зміна юрисдикційної приналежності (тобто зміна підпорядкованості релігійної громади – перехід до ПЦУ) – надзвичайно складний процес. Документи повертають для доопрацювання через найдрібніші деталі. Леся Корнат зазначила, що найближчим часом діятиме так званий механізм «єдиного вікна» для спрощення процедури реєстрації.

Кандидат наук державного управління, член експертної ради з питань свободи совісті та діяльності релігійних організацій при Міністерстві культури України Устим Хаварівський («Правові засади реєстрації православних громад») пояснив, що при поданні документів громада повинна представити список парафіян. Також слід мати підписи хоча б двох третин від їхньої загальної кількості. Упродовж цього року зміни у статуті можна провести безкоштовно.

Фото авторки

Ангеліна РАДІСНА, для Leopolis.news 

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин