- Україна модернізує літак АН-158
- Замість Укроборонпрому створять держорган з розширенішими повноваженнями
- Зеленський прокоментував видачу паспортів РФ мешканцям окупованого Донбасу
- Путін заявив, що «із задоволенням» подискутував би із Зеленським про Донбас
- Львівський стрілець Олександр Петрів здобув ліцензію на Олімпіаду-2020
- Розслідування провокаційного соцопитування про долю Галичини триває – СБУ Львівщини
Схема «мовчання ягнят» на 7,9 млн грн, або Як у Львові депутати логопедичні групи перепрофілювали
З 1 жовтня 2018 року на підставі ухвали Львівської міської ради від 13.07.2018 року №3740 «Про зміну мережі груп у закладах дошкільної освіти м. Львова» ліквідували шляхом «перепрофілювання» фактично всі логопедичні групи (72 з 74), які функціонували в комунальних закладах дошкільної освіти міста з 1971 року!
Обґрунтування – геніальне: для конструктивного вирішення організації збільшення охоплення корекційною освітою вихованців, які навчаються в закладах дошкільної освіти Львова. Створити додаткові логопедичні групи – слабо, створити достатньо інклюзивних груп – дорого, ліквідувати наявні спеціалізовані логопедичні групи – раз, два, груп нема!
Усім відомо, що реформування освіти для дітей з особливими освітніми потребами є питанням складним. Однак Львівська міська рада вирішила зробити це на власний розсуд та «конструктивно», без обговорень, порушуючи права дітей з вадами мовлення та їхніх батьків! Для економії бюджетних коштів на дітях з вадами мовлення примудрилися ліквідувати спеціалізовані групи для них у всіх львівських комунальних дошкільних навчальних закладах. І це при тому, що станом на 1 вересня 2018 року в цих логопедичних групах здобували корекційну освіту 1515 дітей з вадами мовлення. Здобували – означає навчалися на підставі 1515 скерувань районних відділів освіти, виданих на підставі 1515 висновків психолого-медико-педагогічних консультацій про наявні в дітлахів вади мовлення.
У разі несвоєчасного виправлення мовленнєві вади відображаються і на спілкуванні дітей з однолітками, і на їхньому психологічному стані, і на письменності. Логопедичні групи в закладах дошкільної освіти – це не штучна ізоляція дітей з вадами мовлення. Спеціалізоване навчання обрали батьки для своїх малюків, щоб подолати їхні труднощі в мовленнєвій сфері до початку навчання у школі. Логопедичні групи в закладах дошкільної освіти – це можливість для такої малечі стати рівними членами суспільства, повноцінними українцями.
«Такий «конструктив» органів місцевого самоврядування Львова є неприпустимим щодо дітей, тим паче тих, які мають особливі освітні потреби – вади мовлення. Очевидно, депутати Львівської міської ради та керівництво управління освіти Львова забули про те, що, здійснюючи владу, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Виключне право обрання і закладу освіти, й освітньої програми, і виду та форми навчання здобувачами освіти належить їхнім батькам», – заявив народний депутат України Павло Кишкар.
Маючи в комунальних закладах дошкільної освіти 74 логопедичні групи, забезпечені й матеріальною базою, і професійними кадрами, за умови зростання кількості дітей з вадами мовлення, орган місцевого самоврядування вирішив позбутися їх. Групи зникли, а діти з вадами мовлення залишилися. Де тут логіка, здоровий глузд?
І якщо хтось скаже, що в комунальних закладах дошкільної освіти Львова введено додаткові штатні одиниці вчителів-логопедів, не поспішайте вірити. Зі штатних розкладів дитсадків було виведено посадові одиниці вчителів-логопедів, які потім введено назад, пропорційно до кількості вихованців. У підсумку мало б вийти значно більше вчителів-логопедів, аніж було, але чомусь їх не побільшало. Якщо раніше один логопед працював з дітьми однієї логопедичної групи, то тепер має охопити корекційним навчанням усіх дітей дошкільного закладу. Про якість корекційної освіти взагалі не йдеться.
«Ефективність» такого менеджменту дозволила Львівській міській раді:
- зменшити витрати міського бюджету на дітей з особливими освітніми потребами на 7,9 млн грн;
- закрити дірку в міському бюджеті Львова на чималу суму – більше ніж 7,5 млн грн у рік, за рахунок справляння плати за харчування з батьків дітей, скерованих районними відділами освіти міста Львова в логопедичні групи закладів дошкільної освіти міста (згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 26.08.2002 р. «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів», плата за харчування дітей у логопедичних групах закладів дошкільної освіти не справляється);
- розіпхати дітей з вадами мовлення по загальних групах закладів дошкільної освіти, а у приміщеннях колишніх логопедичних груп відкрити нові групи для новоприйнятих дітей.
Працює міська влада Львова за схемою «мовчання ягнят»: вовки перепитали батьків ягнят, чи все ягнятам подобається, ну і всі промовчали, бо інакше би вовки зжерли і ягнят, і їхніх батьків. Хто з батьків подав голос, тому популярно пояснили, що так треба, і пішли батьки шукати гроші на харчування дітей у садочку, на дефектологів, на логопедів. Ніхто нічого з батьками не узгоджував, просто поставили перед фактом, що логопедичні групи закривають, малюки йдуть у загальні, з часом виговоряться, ваші діти – ваші проблеми. А місту потрібно звільнити приміщення для того, щоб відкрити нові групи для черговиків, попутно на вас зекономити й підзаробити.
Наразі вийшло, як у приказці: «Молодець проти овець, а проти молодця і сам вівця». Знайшлася у Львові мама, яка в інтересах своєї дитини таки звернулася до суду з позовом про визнання протиправною цієї ухвали Львівської міської ради. І закликав тоді суддя ЛМР, управління та відділи освіти міста до суду, і йдуть уповноважені ними юристи в суд на засідання, у Сірка очей позичаючи. В інших містах України реконструюють і будують дошкільні навчальні заклади, створюють нові логопедичні групи для дітей з вадами мовлення, всюди, тільки не у Львові. Чи розуміли посадовці Львівської міської ради, що, ліквідовуючи логопедичні групи в дошкільних навчальних закладах міста, забирають у дітей надану їм державою можливість навчитися правильно і вільно говорити рідною українською мовою?
А тепер для всіх львів’ян назвемо прізвища тих, на чиїй совісті ліквідація логопедичних груп у комунальних закладах дошкільної освіти міста Львова:
- начальник управління освіти Львівської міської ради Довганик З. М., яка особисто ініціювала питання ліквідації логопедичних груп у закладах дошкільної освіти міста Львова;
- 36 депутатів, які проголосували за ліквідацію логопедичних груп на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради: Адамик П.М., Береза О.І., Босаневич Л.О., Василишин О.М., Веремчук В.М., Ворко Г.І., Гринда І.Я., Грицевич Р.Є., Гула Б.І, Давидович Л.П., Данилків М.І., Дідух М.О., Довжик В.В., Доскіч О.Ю., Забарило А.Ю., Зінкевич І.В., Зубрицька Б.І., Іванців Р.Б., Івах С.Я., Кужелюк Ю.А., Мармуляк А.С., Мельник Ю.М., Моравецький Ю.В., Оршак І.Б., Палідович Н.О., Ропяк В.Ю., Рубай О.А., Рудницький І.І., Свінціцький В.К., Сердюк І.О., Сорочкін О.В., Стояновський І.В., Телішевський І.З., Чолій Т.Б., Шевців А.В., Шмід О.Е.,
- міський голова Львова Садовий А.І., який підписав ухвалу Львівської міської ради від 13.07.2018 року №3740 «Про зміну мережі груп у закладах дошкільної освіти м. Львова», на підставі якої було ліквідовано логопедичні групи в закладах дошкільної освіти міста.
Львів’яни, не будьте байдужими! Заступіться за своїх дітей та їхнє гідне майбутнє! У Львівському окружному адміністративному суді (суддя – Карп’як О.О.) триває провадження у судовій справі №1340/5664/18 про визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради від 13.07.2018 р. №3740 «Про зміну мережі груп у закладах дошкільної освіти м. Львова». Наступне судове засідання в цій справі відбудеться 18 квітня о 15:30 за адресою: м. Львів, вул. Чоловського, 2.
Маркіян ВОЙТОВИЧ, Leopolis.news
Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.