Сьогодні Іван Предтеча бере свята на плечі

08:39 20 Січня 2017

Сьогодні Іван Предтеча бере свята на плечі

Фото: OGO.ua

20 січня святкуємо Собор Предтечі та Хрестителя Господнього св. Івана Хрестителя, або в народі Івана Хрестителя, Івана Бражника, повідомляють «Українські традиції».

Іван народився в сім’ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у похилому віці й уже не сподівалися мати дітей. Предтеча – значить «попередник». Святий Іван, за церковними переказами, був посланий Богом, щоб допомогти людям підготуватися до з’явлення Ісуса Христа. Іван Хреститель своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад святого життя. За відважне проповідування Іванові відрубали голову. Частина його святих мощей похована у Севастії.

Друга назва цього свята – Посвятки. Цього дня хазяїн дому встає рано-вранці й пригощає свійських тварин тим хлібом-сіллю, що лежав під образами ще від Багатої куті. За народними уявленнями, ці різдвяні дари зроблять худобу плідною.

З цього дня починається період сватань та весіль, коли можна вже було вживати скоромину і випивати, звідки й вислів «празник – Іван-бражник» і відповідно народна назва свята – Івана Бражника. Кажуть, Іван Предтеча бере свята на плечі, оскільки завершується цикл різдвяних свят. Прибираючи кутю з покутя, примовляли: «Узвар на базар, кутя – з покуття».

Починається М’ясоїд, або М’ясниці, і період жіночих вечорниць із роботою. Від Різдва до Івана жінки ховали свої починки, «щоб лихий ниток не плутав». А вже від цього дня для жінок уже час братися до роботи. Правда, на Івана вони лише діставали свої кужелі, оглядали їх, але працювати ще не сідали.

Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Реклама

hvl.jv

Стрічка новин