Сьогодні – Страсна п’ятниця: звичаї, традиції та прикмети

09:05 26 Квітня 2019

Сьогодні – Страсна п’ятниця: звичаї, традиції та прикмети

Фото: infofakt.com.ua

За два дні до Великодня християни відзначають особливий день Страсного тижня, так звану Страсну (Велику) п’ятницю, яка присвячена останнім годинах життя Спасителя Ісуса Христа перед розп’яттям.

Про це пише «Прямий».

Страсна п’ятниця – найсуворіший день Великого посту. У цей день потрібно утримуватися від вживання їжі до проведення церковного обряду винесення Плащаниці. Після цього можна їсти лише хліб і пити тільки воду.

Історія свята

Для вірян це найскорботніший день Страсного (Великого) тижня, за два дні перед Великоднем. Християни присвячують цей день згадці про страждання, смерть Ісуса Христа на хресті, зняття Його з хреста та поховання.

Розп’яття на хресті було найганебнішою стратою. Такою смертю страчували : розбійників, убивць, бунтівників і злочинних рабів. Окрім нестерпних болів у всіх частинах тіла і страждань, розп’ятий відчував страшну спрагу.

Коли все було приготовлено, воїни розіп’яли Ісуса Христа. Коли ж розпинали Його, Він молився за Своїх мучителів, говорячи: «Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять». При хресті Спасителя стояли Матір Його, апостол Іван, Марія Магдалина і ще декілька жінок, які вшановували його. Ісус Христос, побачивши Матір Свою і Івана, якого особливо любив, говорить Матері Своїй: «Жінко, ось син Твій». Потім говорить Івану: «Ось мати твоя» (Ів. 19:27). Під час страждань Спасителя на Голгофі сталося знамення. З тієї години, як Спаситель був розп’ятий, сонце затьмарилося і настала темрява всією землею, і тривала до самої смерті Спасителя.

В Євангелії від Івана сказано: «Так Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне».

Що не можна робити в Страсну п’ятницю

– У цей день категорично заборонено працювати по дому. Приирання потрібно закінчити в Чистий четвер.

– Готувати теж небажано. Не можна торкатися до гострих металевих предметів в будинку: не займайтеся шиттям і вишивкою, нічого не ріжте. Хліб можна тільки ламати.

– Крім того, великим гріхом вважається робота на землі. У цей день не можна нічого садити. Кажуть, якщо посіяти пшеницю або посадити щось в цей день, врожаю не буде.

– У Страсну п’ятницю необхідно утриматися від алкоголю і плотських утіх. Люди, які напиваються в цей день, ризикують стати алкоголіками. А зачаті в Страсну п’ятницю діти народжуються хворими або стають злочинцями.

– Для збереження здоров’я в цей день необхідно відмовитися від стрижки, фарбування волосся та інших косметичних процедур.

– Дні народження та інші свята, що випадають на Страсну п’ятницю, краще перенести. Це день скорботи, тому веселощі не вітається.

Народні прикмети

– Якщо в Страсну п’ятницю небо зоряне – буде хороший урожай зернових, а ось якщо весь день хмарно, «хліб буде з бур’яном», тобто рік буде неврожайним.

– Якщо перевозити бджіл у Страсну п’ятницю, вони неодмінно загинуть.

– У Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. У народі кажуть, що хто плюне на землю – від того на весь рік всі святі відвернуться.

– Якщо в Страсну п’ятницю спекти паску, він дуже довго не зачерствіє і не запліснявіє, а ще вилікує від багатьох хвороб.

– Якщо немовля відлучити від материнських грудей в Страсну п’ятницю, то дитина буде рости сильною і здоровою.

– Якщо в Страсну п’ятницю випрати білизну і вивісити її сушитися, то на ній виявляться сліди крові.

– Тільки петрушка, посіяна в Страсну п’ятницю, дає подвійний урожай.

– У Страсну п’ятницю можна дізнатися, чи є в будинку псування і «заговорена» річ. Для цього будинок обходять з запаленою свічкою, принесеною з церкви. Вважається, що в тому місці, де полум’я свічки почне тріщати, і знаходиться заговорений предмет.

Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин