Toп-13 нововведень 2017 року

11:01 1 Січня 2017

Toп-13 нововведень 2017 року

З 1 січня 2017 року в Україні набуває чинності багато законів, постанов та правил. Зокрема, буде суттєво підвищено мінімальну заробітну плату, зростуть штрафи для роботодавців та податки для ФОПів, зміниться система виплати стипендій студентам. Leopolis.news зібрав головні нововведення та правила, які почнуть діяти першого дня 2017 року.

Мінімальна заробітна плата – 3200 грн

З 1 січня вперше за роки незалежності в Україні розмір мінімальної зарплати зрівняється з прожитковим мінімумом для працездатних осіб. Якщо всі працедавці дотримуватимуться чинного законодавства, то жоден громадянин України не буде отримувати менше ніж 3200 грн (на руки 2500 грн). Разом із підвищенням заробітної плати парламент ухвалив рішення встановити тарифний розряд єдиної тарифної сітки в розмірі 1600 грн та скасувати прив’язку розрахунку посадових окладів до мінімальної зарплати. Тож з 1 січня 2017-го розмір мінімальної заробітної плати вже не змінюватиметься протягом року залежно від перегляду прожиткового мінімуму.

Раніше міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що з 1 січня 2017 року мінімальна зарплата вчителя в Україні становитиме 5266 грн.

Штрафи для працедавців

Для контролю над тим, чи всі працедавці належно виплачують працівникам заробітну плату, на початку наступного року почне діяти закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким передбачено введення штрафу за виплату зарплат «у конверті». Згідно із законом, підприємців буде оштрафовано в розмірі 100 мінімальних зарплат (з 1 січня 2017 року це 320 тисяч гривень), якщо не допускатимуть державного інспектора праці до перевірки, яка стосується виявлення працівників з неоформленими трудовими договорами, виплати заробітної плати без нарахування і сплати єдиного внеску (виплата зарплати «в конверті»).

Накопичувальна система виплати пенсій

З 1 січня відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» стартує накопичувальна система виплати пенсій, яка передбачає, що кожен українець молодше 35 років починає відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися якими можна буде виключно після виходу на пенсію.

Протягом 2017 – 2022 років відсоток відрахувань поступово зростає: з 2% і до 7%. При цьому зберігаються і відрахування на солідарну пенсійну систему. Таким чином, при одночасному збереженні і солідарною (старої), і накопичувальної (нової) пенсійної системи деяким категоріям громадян доведеться платити більше від 22% + 2% до 22% + 7% податків протягом найближчих років.

Сплата неприбутковими ФОПами соціального внеску

Крім того, згаданим раніше законом передбачено сплату фізособами-підприємцями, які є платниками єдиного податку першої групи, єдиного соціального внеску (ЄСВ) розміром не менше від половини мінімального ЄСВ, навіть якщо підприємець не веде господарську діяльність та не отримує прибутку. Так, окремі категорії ФОП, зокрема другої та третьої груп, будуть змушені платити єдиний соціальний внесок 704 гривні на місяць. При цьому перша група має можливість сплачувати половину мінімального страхового внеску в розмірі 352 гривні на місяць.

Нагадаємо, таке нововведення призвело до масового закриття ФОП людьми, які не постійно їх використовували. Люди масово прийшли до Центрів надання адміністративних послуг м. Львова, щоб устигнути закрити ФОП до 1 січня і не платити 704 гривні соціального внеску.

МОН змінило систему нарахування стипендій

З 1 січня 2017 року студенти отримуватимуть стипендії за новою системою нарахування. Перший заступник міністра освіти і науки Володимир Ковтунець пояснив, що стипендії «отримуватимуть усі студенти за надзвичайно високі успіхи в навчанні. Можливо, гарантовано буде стипендія для інженерних і природничих спеціальностей. І стипендія академічна для тих, хто успішно навчається, але сім’я має невисокі доходи».

Згодом у Міністерстві освіти пояснили, що з 2017 року стипендію отримуватимуть не всі студенти з усередненою четвіркою за сесію, а ті, що посіли найвищі місця в рейтингу, який укладатиме виш. Відповідно до постанови, передбачають, що на 90% місце в рейтингу визначатиме навчальна успішність, а на 10% – критерії, що визначить ВНЗ. Це допоможе визначити найуспішніших студентів, навіть якщо за результатами сесії всі вони отримали однаковий середній бал. З 50% студентів, які матимуть стипендії, планують, що 43% отримуватимуть академічні стипендії за рейтинговою системою, а соціальну – 7%.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України затвердив постанову, якою визначено перелік категорій осіб, які з 1 січня 2017 року отримуватимуть соціальну стипендію, а також список документів, які надаватимуть навчальні заклади для реєстрації таких студентів.

Державне регулювання вартості ліків

Кабмін ухвалив рішення про запровадження з 1 січня державного регулювання цін на ліки проти серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу і бронхіальної астми, яке повинно забезпечити зниження цін. На вказаний перелік ліків буде встановлено граничні ціни (вища межа цін) на рівні не вищому, ніж у країнах-сусідах: Польщі, Латвії, Словаччині, Угорщині, Чехії.

Вартість ліків відшкодовуватимуть коштом держави, на це у проекті Державного бюджету на 2017 рік передбачено 500 млн грн, ще 632 млн грн закладено на відшкодування вартості інсуліну.

Пацієнти повинні почати пошук сімейного лікаря

З 1 січня українці повинні починати шукати своїх лікарів – на це в них є півроку. Про це заявила міністр охорони здоров’я Уляна Супрун. Уже в липні в МОЗ сподіваються розпочати підписання договорів між пацієнтами і лікарями. Півроку міністерство працюватиме з регіонами, щоб міста й територіальні громади вирішили, як у них виглядатиме первинна ланка: це будуть центри первинної допомоги, поліклініки чи приватні клініки.

Крім того, до липня буде зібрано всі реєстри пацієнтів, які існують у країні.

Також, за словами Уляни Супрун, до 1 квітня мають запустити базовий рівень E-Health з реєстром лікарів і пацієнтів. Нині туди вносять усі наявні дані.

Плата за телебачення

Із 1 січня 2017 року набувають чинності поправки до закону про телебачення і радіомовлення: медіагрупи отримують право вимагати від операторів платного ТБ гроші за мовлення телеканалів, через що кабельники можуть підвищити тарифи. Зокрема, провайдер «Тріолан» припиняє надання безкоштовних послуг кабельного телебачення та з 1 січня 2017 року запровадив плату на рівні 15 грн за місяць.

Зміни для неприбуткових організацій

У Державній фіскальній службі України повідомили, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (13 серпня 2015 року), що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, задля включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані були до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність до норм цього Кодексу та в цей самий строк подати копії таких документів до органу контролю.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність до норм п. 133 4 ст. 133 Податкового кодексу, після 1 січня 2017 року орган контролю виключить з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Тарифи на газ і лічильники

1 травня цього року Кабінет Міністрів схвалив нове рішення щодо підвищення тарифів на газ. Ціна на газ для населення України 2017 року становитиме приблизно 7000 гривень за 1000 куб. м. Це означатиме лише одне: ціна на газ зросте майже вдвічі. Тепер звичайним людям доведеться платити за природний газ стільки ж, скільки за нього платять підприємства.

До кінця 2017 року лічильники на газ повинні встановити усі споживачі.

Розширилося коло е-декларантів

Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що, починаючи з 1 січня 2017 року, розшириться коло суб’єктів е-декларування. Перелік таких суб’єктів є в Законі України «Про запобігання корупції». Відповідно до закону, під другу хвилю е-декларування потраплять особи, які вже заповнювали е-декларації за 2015 рік, тобто всі без винятку особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також прирівняні до них посадові особи, юридичні особи публічного права. Докладніше можна дізнатися тут.

Зміна вартості вуличного освітлення

З 1 січня 2017 року змінюються тарифи для вуличного освітлення. Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 15.12.2016 року за №2210, з 1 січня 2017 року втрачає свою чинність «Порядок диференціювання за годинами доби тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів». Зазначені зміни призведуть до того, що з 1 січня 2017 року відпуск електричної енергії для потреб зовнішнього освітлення населених пунктів відбуватиметься за роздрібним тарифом відповідного класу напруги, коефіцієнт 0,6 у межах зон доби до роздрібного тарифу не застосовуватимуть.

Зростання послуг «Укрзалізниці»

З січня 2017 року зміниться вартість послуг «Укрзалізниці», однак наразі точні цифри невідомі.

Точно на 10% зросте вартість проїзду у вагонах 1-го і 2-го класів поїздів Інтерсіті+. Збільшиться також вартість вантажних перевезень, адже тарифний комітет Міністерства інфраструктури України погодив пропозицію товариства про підвищення тарифів на вантажні перевезення 2017 року. Раніше йшлося про зростання тарифів на вантажоперевезення на 25%.

Як відомо, «Укрзалізниця» 2017 року планує підвищити і тарифи на пасажирські перевезення – на 35%. Підвищувати пропонують у два етапи: в першому і четвертому кварталах на 16%. Щоправда, керівник «Укрзалізниці» Войцех Балчун зазначив, що пропозицію щодо підвищення пасажирських тарифів поки що не узгоджено.

Леся БУРБАН, Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин