У Львові видали мапу «Українська Кубань»

09:09 26 Березня 2019

У Львові видали мапу «Українська Кубань»

Благодійний фонд «Україна-Русь» у співпраці з Науково-видавничою фірмою ”Карти і атласи” видав   науково-популярну мапу ”Українська Кубань”. Це вже 33-й успішний благодійний проект Фонду і 12-а за рахунком історична карта.  Презентація мапи відбулася в департаменті освіти та науки Львівської облдержадміністрації.

Відкриваючи презентацію, президент БФ ”Україна-Русь” Ростислав Новоженець наголосив, що в час війни з Московією на перше місце виходить боротьба за свідомість українців. І те, що не допрацьовує влада, зокрема, Міністерство інформаційної політики, – сказав він, надолужує громадянське суспільство. Ця карта про Кубань лише маленька данина пам’яті тим українцям, які освоювали, боронили і розбудовували той далекий від нас край, але є несправедливо забутими і покинутими Україною. Адже кубанська земля з давніх давен була під нашою опікою, – сказав Р.Новоженець.

Тут господарювали скіфи, сармати, гуни. Понад 250 років існувало Тмутороканське князівство, що входило до складу Київської держави. Не залишали поза увагою ці землі і запорозькі козаки. Після ліквідації Запорозької Січі було створено Чорноморське козацтво, яке з 1792 року заснувало на Кубані автономну кубанську військову республіку, що діяла майже 70 років. Але найбільшого українського національного піднесення край зазнав у 1917 – 1920 роки. 16 лютого 1918 року було проголошено самостійну Кубанську Народну Республіку. До її складу входила власне Кубань, Чорноморщина, Ставропілля і Терщина. Площа КНР сягала близько 300 тис.км.кв. (рівна сучасним Польщі або Італії). Ця українська держава у Передкавказзі простягалась від Чорного і Азовського морів аж до Каспійського моря. Не одноразово проголошувалось і возз’єднання КНР з Україною. Але насправді цьому не судилося збутися. Ця українська вольниця також була розтоптана московським чоботом.

Професор Львівського Національного університету ім.І.Франка Іван Ровенчак, науковий редактор мапи ”Українська Кубань” звернув увагу учасників презентації на зміну національного складу населення на Кубані. За переписом 1897 року тут проживало 900 тис. українців, що складало 47% від мешканців краю, у 1926 році українців вже було 1,4 млн.осіб, що складало 62%, а в окремих районах їхня чисельність перевищувала 80% і більше. Після голодомору 1932-1933 років ситуація кардинально змінилась. Чисельність українців на Кубані сягала заледве 4 %, а нині їх близько 1%.

Професор Львівського інституту фізкультури Дмитро Білий, що сам походить з Кубані, згадував на презентації, як московити вичавлювали з кубанців український дух. Після голодомору було розпочато масову деукраїнізацію Закрито всі 750 українських шкіл та інші навчальні заклади. В один день конфісковано під загрозою смерті всі українські книжки у населення. За знайдений у будь-кого ”Кобзар” вчиняли розстріл на місці. Окупаційна московська влада масово переписувала українців на росіян, водночас, змінюючи прізвища на московські.

Учасники презентації, серед яких було чимало студентів, окрім карти могли торкнутись і до військового однострою кубанських козаків періоду КНР, який люб’язно надав директор одноіменного музею у Львові Богуслав Любів.

Мапа «Українська Кубань» вийшла накладом 1 тис. примірників і розповсюджуватиметься серед громадськості області.

У найближчих планах Фонду видання карти «Зелений клин» про Далеко-Східну Українську Республіку.

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин