Убивство біля колії під Львовом: «Корову не продали, розслідування не буде…»

12:58 11 Квітня 2019

Убивство біля колії під Львовом: «Корову не продали, розслідування не буде…»

У Головному управлінні Національної поліції у Львівській області відбулася зустріч адвоката Богдана Чубика з генерал-майором Валерієм Середою, керівником поліції на Львівщині. Причиною зустрічі, організованої за посередництвом преси, стала халатність слідчих Пустомитівського відділення поліції щодо вбивства в селі Давидові.

Цей злочин й у слідчому відділі Пустомитівського відділення поліції, і в Пустомитівському відділі Львівської місцевої прокуратури №3 солідарно вважають нещасним випадком. Мовляв, загиблого збив потяг, тому що його знайшли на залізничній колії.

Дарія Яремко, матір убитого Андрія Яремка, від початку не вірила в те, що її сина збив потяг. Якби Андрія Яремка знайшли метрів за 180-200 далі, де є спеціально протоптана стежка через колію, можна було припустити, що стався нещасний випадок. Однак тіло загиблого знайшли на залізничних рейках у тому місці, де навпроти колії тече річка. Там навіть удень доброму спортсменові нелегко перестрибнути водяну перешкоду, якщо хотіти дістатися з одного боку вулиці Сонячної на інший, а вночі взагалі неможливо. (Для довідки: в селі Давидові Пустомитівського району посеред вулиці тече річка Давидівка, проходить залізнична колія, а також розташований стадіон).

Родина загиблого неодноразово зверталася зі скаргами в різні інстанції (Головне управління Національної поліції у Львівській області, Міністерство внутрішніх справ України, Львівську обласну прокуратуру, Генеральну прокуратуру України) на бездіяльність слідчих Пустомитівського відділення поліції. Проте всі скарги чиновники повертали назад у Пустомитівське відділення поліції, де пінкертони Валерія Середи або професійно непридатні виконувати роботу досудового слідства, або усвідомлено халатно ставляться до своїх службових обов’язків. Не зрушили штучно створену патову ситуацію і звернення родини загиблого до телеканалів «Інтер» та «ICTV». Телевізійники загалом, а ведучий передачі «Надзвичайні новини», полковник кримінального розшуку Києва Костянтин Стогній зокрема, проігнорували сімейне горе.

На допомогу родині Яремків прийшов адвокат Богдан Чубик, колишній працівник управління боротьби з організованою злочинністю, який виконав роботу прокурорів і слідчих поліції. Адвокат зібрав докази, що потяг не збив Андрія Яремка, тим самим підтвердивши переконання Дарії Яремко, що її син загинув від рук імовірного вбивці та його спільника, а також встановив місце переховування головного підозрюваного в районі Сихова. Поліції лише треба було взяти правопорушника попід руки і доставити до слідчого. Не спромоглися.

Під час журналістського розслідування, яке на прохання Дарії Яремко провела редакція Leopolis.news, автор статті дійшов аналогічного висновку, що поїзд не міг збити Андрія Яремка, тому що в ті години доби, коли тіло загиблого знайшли поміж залізничних рейок, потяги через станцію Давидів не курсували.

Історія вбивства

Понеділок, 4 квітня 2016 року, видався аномально теплим. Із південного сходу повівав майже літній вітерець. За шкалою Бофорта сила переміщення повітря становила 2 бали, або від 1,6 до 3,4 метрів за секунду. На завершення трудового дня, о 18:00, температура повітря становила плюс 22 градуси за Цельсієм.

Орієнтовно о 20:00 Андрій Яремко вийшов із дому у свою останню путь і подався до місцевого магазину «Продукти». Там він зустрів своїх знайомих І.П. і П.Б. та придбав пляшку пива 0,33 мл за 7 гривень. Отримавши решту з 200 гривень, Андрій Яремко та його товариші пішли до будинку братів М. – місцевого «клубу чоловічого дозвілля».

Орієнтовно після 22:30 між Андрієм Яремком та І.П. виникла сварка, яка переросла в бійку. Будучи тверезішим, І.П. жорстоко побив Яремка до непритомності в присутності П.Б. Потім витяг його на подвір’я, де продовжував бити та стрибати по нерухомому тілу. Відтак І.П., після 23:00, поволік Андрія Яремка в бік залізничної колії, відстань до якої від місця побиття становить приблизно 50 метрів. Не маючи фізичних можливостей самотужки проволокти тіло 50 метрів, перетягти через річку Давидівку і витягнути на залізничну колію, І.П. покликав на допомогу П.Б., щоби затягти Андрія Яремка на залізничну колію та зімітувати нещасний випадок. Коли побитого чоловіка волокли до колії, з його ніг злетіли два чоботи, які тривалий час лежали на вулиці біля будинку братів М.

На неодноразові звернення і Дарії Яремко, й адвоката Богдана Чубика слідчі Пустомитівського відділення поліції так і не спромоглись оглянути місце виявлення чобіт, скласти відповідний протокол, вилучити їх та долучити до матеріалів кримінального провадження. Отож або через халатність, або через некомпетентність слідчих утрачено речовий доказ, оскільки нині невідомо, хто і коли забрав взуття загиблого. Можна припустити, що чоботи з місця злочину забрали підозрювані І.П. та П.Б., щоби знищити речові докази.

Імовірні злочинці І.П. та П.Б. не встигли дотягти Андрія Яремка до поїзда №43, який за графіком о 00:04 минає село Давидів, кинули його біля колії, а самі зачаїлися, щоб їх не освітив прожектор локомотива. Нині вже покійний машиніст Василь Гріщенко помітив тіло чоловіка біля залізничної колії о 00:05 і повідомив по радіозв’язку чергову по станції «Давидів», яка викликала на місце події шляхового майстра, поліцію та швидку допомогу.

Коли шляховий майстер прибув на місце події майже одночасно з працівниками поліції і бригадою швидкої медичної допомоги, ще живий Андрій Яремко лежав уже між залізничними рейками. Тобто, ймовірно, І.П. та П.Б. таки довершили свій злочинний задум та затягли постраждалого на залізничну колію.

Температура повітря вночі 5 березня 2016 року становила +9ᵒС о 01:00 та +8ᵒС о 02:00. Можливо, відносно тепла квітнева ніч допомагала побитому і в мокрому одязі (його протягли через двометрове за шириною русло річки Давидівки) боротися за життя, перебуваючи поміж залізничних рейок. Помер Андрій Яремко над ранок у 8-й Міській клінічній лікарні Львова, куди його доправила бригада швидкої допомоги о 02:00.

Недбальство поліції, халатність судмедексперта, байдужість прокуратури

На підставі постанови слідчого Пустомитівського відділення поліції, лейтенанта Ігоря Цундера судмедексперт 8-ї Міської клінічної лікарні Львова Світлана Іванова провела судово-медичну експертизу «трупа невідомого чоловіка, визнаного як Яремко Андрій Левкович». Експертизу, оформлену як «Висновок експерта №32/16», почали 7-го, а завершили 13 квітня 2016 року.

Експерт написала: «Із медичної картки стаціонарного хворого №3460 видно, що Невідомий №1, віком біля 35 років, 05.04. 2016 р. о 2-20 год. поступив в реанімаційне відділення 8-ї Міської клінічної лікарні. При поступленні зі слів працівників БШМД – його збив поїзд. На момент огляду загальний стан крайньо важкий. Свідомість – кома ІІІ. […] Причиною смерті гр. Яремко Андрія Левковича стала відкрита черепно-мозкова травма у вигляді вдавленого перелому кісток склепіння та основи лівої половини черепу із забоєм головного мозку. […] Черепно-мозкова травма заподіяна тупим предметом з виступаючою гранню. […] Всі ушкодження могли утворитися 05 квітня 2016 року від дії частин рухомого складу залізнодорожнього поїзду, вони стали причиною смерті та відносяться до тяжкого тілесного ушкодження. […] В крові Яремко А.Л. при поступленні в лікарню виявлено 1,25‰ (проміле) етанолу. […] В крові від трупа Яремко А.Л. при судово-медичній експертизі виявлено 0,74‰ (проміле) етилового спирту».

Отже, висновок про те, що Андрія Яремка збив потяг, судмедексперт Світлана Іванова обґрунтувала на підставі свідчень працівників швидкої допомоги, які не були очевидцями інциденту. Отримавши такий висновок судово-медичної експертизи, поліція і собі вирішила не трудитись, а все списати на нещасний випадок, оскільки навіть не встановила номер потяга, який міг збити Яремка, а також обставини трагічного випадку:

  • чи Яремко перебігав колію, зачепився за рейку і потрапив під поїзд;
  • чи Яремко йшов по колії, не почув наближення потяга (навушники у вухах) і потрапив під локомотив;
  • чи Яремко йшов назустріч поїзду, щоби покінчити життя самогубством;
  • чи Яремка кинули під рухомий поїзд задля вбивства.

Водночас слідчі Пустомитівського відділення поліції вчинили і професійну халатність:

  • під час виїзду на місце події працівники поліції не задокументували точне місце перебування постраждалого – ні у протоколі, ні фотофіксацією;
  • не встановили і не допитали осіб, які першими прибули на місце події: працівника Львівської залізниці, медиків бригади швидкої допомоги;
  • не встановили графік руху поїздів і який саме потяг міг збити Андрія Яремка;
  • не допитали машиніста і його помічника щодо обставин можливого наїзду;
  • не скерували жодного запиту в регіональну філію «Львівська залізниця».

Згідно з допитом чергової по станції «Давидів» встановлено, що о 00:05 5 квітня 2016 року машиніст поїзда №43 «Івано-Франківськ – Київ» Василь Гріщенко повідомив їй по радіозв’язку, що біля залізничної колії нерухомо лежить чоловік без ознак життя.

Під час судово-медичної експертизи судмедексперт Світлана Іванова передала дільничному офіцеру поліції, який обслуговував село Давидів, речі, які виявили в кишенях одягу померлого, зокрема мобільний телефон «Nokia». Грошей – 193 гривні – у постраждалого не було, хоча вдруге з будинку братів М. Яремко в магазин не ходив. Телефон «Nokia» також зник, його немає серед речових доказів. Ця обставина ще раз підтверджує або некомпетентність, або халатність слідчих органів.

Між іншим, люди в селі Давидові розповіли, що тогочасний дільничний поширював селом чутки, що матері загиблого потрібно продати корову й мотивувати поліцію, якщо вона хоче, щоби справу розслідували належно та встановили вбивць її сина.

Львівська залізниця спростувала висновки судмедекспертизи

Оскільки слідчі в цій кримінальній справі, які змінювалися п’ять разів, не спромоглися скерувати хоча б один запит у регіональну філію «Львівська залізниця» щодо графіка руху поїздів через станцію «Давидів», ці процесуальні дії довелося виконати адвокату Богданові Чубику. На його адвокатські запити в регіональній філії «Львівська залізниця» повідомили, що «згідно інформації, яка міститься в електронній базі даних АСУ АРМ ГВР (графік виконаного руху поїздів) надаємо перелік парних та непарних поїздів, які слідували по перегону «Сихів-Давидів» у період із 20:00 доби 04.04.2016 р. до 08:00 доби 05.04.2016 р. (див. додаток №1) із вказаним часом відправлення (прибуття) поїздів по станціях Сихів і Давидів».

«Швидкий поїзд №43 сполученням «Івано-Франківськ – Київ» обслуговувала локомотивна бригада ВСП «Локомотивне депо Львів-Захід» у складі машиніста тепловоза Гріщенко В.Ф. та помічника машиніста тепловоза Мамчака В.Б.»

«На 18 км перегону «Сихів-Давидів» локомотивна бригада помітила тіло чоловіка біля залізничної колії, машиніст відразу повідомив про це по поїзному радіозв’язку черговій по станції Давидів».

«Згідно вимог Інструкції ЦТ-0033 діаграмні швидкостемірні стрічки, на яких відсутні порушення руху поїзда, після закінчення поточного місяця зберігаються в депо 30 діб. Іншої інформації щодо травмування людини у добу 04/05 2016 року на перегоні «Сихів-Давидів» у структурних підрозділах регіональної філії «Львівська залізниця» нема».

Отже, у регіональній філії «Львівська залізниця» працівники служби безпеки цілком відкинули можливість травмування людини поїздом на перегоні «Сихів-Давидів» з 4 на 5 квітня 2016 року. Тобто, якби потяг збив Андрія Яремка, тоді цей інцидент було б зафіксовано на швидкостемірній стрічці локомотива, яку зберігали б в архіві. Машиніст поїзда обов’язково застосував би екстрене гальмування й обов’язково зупинив би потяг. Бригада поїзда (машиніст і помічник) надали б відповідні письмові пояснення про обставини травмування людини.

Також відкинуто версію, що бригада поїзда могла не помітити момент збиття людини. Якщо на ходу поїзда в локомотив випадково вдариться птах, то присутнім усередині видається, наче в нього жбурнули добрячою каменюкою. А при зіткненні поїзда з людиною тим паче неможливо, щоби бригада локомотива не почула удару.

На підставі відповіді служби безпеки регіональної філії «Львівська залізниця» адвокат Богдан Чубик реконструював обставини вбивства і безпідставність висновку судово-медичної експертизи.

1) Через стацію Давидів о 20:46 прослідував непарний поїзд №135. Приблизно в цей же час загиблий Андрій Яремко й підозрювані І.П. та П.Б. вийшли з магазину «Продукти» та прийшли до будинку братів М.

2) Наступний парний поїзд №6070 проминув станцію Давидів о 21:28. У цей час загиблий Яремко ще був живим, перебував у будинку братів М. та розмовляв по мобільному телефону зі своєю дівчиною.

3) Поїзд №43 сполученням «Івано-Франківськ – Київ» прослідував через залізничну станцію Давидів о 00:05. Машиніст Василь Гріщенко помітив біля залізничної колії тіло чоловіка без ознак життя і повідомив черговій на станції «Давидів».

4) Після поїзда №43 через станцію Давидів о 02:38 прослідував непарний поїзд №2329. У той час, а саме о 02:20, Андрій Яремко вже перебував у 8-й Міській клінічній лікарні.

5) На колії та біля неї не було виявлено слідів крові, залишків частин тіла й одягу, характерних для наслідків удару локомотива об тіло людини.

6) Не було виявлено і чобіт убитого ні на залізничній колії, ні у 8-й Міській клінічній лікарні. Взуття, як зазначено вище, злетіло з ніг, коли Яремка волокли до залізничної колії. Цей факт спростував іще одну версію, що Андрій Яремко вийшов босоніж із будинку братів М.

Доручення генерал-майора Валерія Середи необов’язкове?

Зустріч адвоката Богдана Чубика з генерал-майором Валерієм Середою відбулася з ініціативи видання Leopolis.news та при сприянні Світлани Добровольської, очільниці відділу комунікації поліції Львівської області. Генерал Середа не бажав присутності представника преси під час «розбору польотів» щодо халатності в роботі його підлеглих поліцейських. Отож громадськість не дізнається, якою аргументацією послуговувався начальник Пустомитівського відділення поліції, полковник Назар Коминар, пояснюючи своєму керівництву поліцейські маніпуляції та наполягання, що Андрія Яремка таки збив чи то потяг-фантом, чи «летючий голландець», бо так написала експерт Світлана Іванова.

Генерал-майор Валерій Середа доручив полковнику Назарові Коминару створити групу з розслідування інциденту на залізничній колії в селі Давидів 2016 року й залучити у групу досвідченого екс-слідчого УБОЗу, а нині адвоката Богдана Чубика.

Після 20 березня, коли відбулася зазначена зустріч на площі Генерала Григоренка, чимало води протекло руслом річки Давидівки вздовж залізничного полотна «Сихів-Давидів», а віз і нині там. Працівники Пустомитівського відділення поліції не поспішають виконувати доручення керівництва, не залучили адвоката Богдана Чубика у групу розслідування та з різних причин зволікають із наданням правозахиснику цілковитого доступу до кримінальної справи, яку від 2016 року розслідує вже п’ятий слідчий. Імовірно, у поліції насторожилися, що прискіпливе око адвоката помітить іще й інші недоліки в їхній роботі, які можуть потягти і відповідальність поліцейських за статтею 367 Кримінального кодексу України.

Й окремим рядком доцільно відзначити Тараса Гаранджу, прокурора Пустомитівського відділу Львівської місцевої прокуратури №3. Із філософським спокоєм він наглядає за спробами досудового розслідування Пустомитівського відділення поліції змістити акценти з убивства людини на банальний нещасний випадок.

Ярослав ЛЕВКІВ,

приватний журналіст, спеціально для Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин