Як розкрадали ПриватБанк – львівський аспект

17:15 19 Квітня 2019

Як розкрадали ПриватБанк – львівський аспект

Фото: rbc.ua

Вчора, 18 квітня, Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов олігарха Ігоря Коломойського щодо неправомірності націоналізації ПриватБанку.

За словами голови Нацбанку Якова Смолія, зміна власника призведе до того, що держава забере 155 мільярдів гривень, якими дофінансовувала ПриватБанк після націоналізації. Як наслідок, банк стане банкрутом, що й призведе до його подальшої ліквідації із виплатою 100 мільярдів вкладникам, оскільки він є одним з трьох державних установ, на які поширюється державна гарантія повернення 100 % вкладів фізичних осіб. Наскільки сильно емісія (друк коштів) вплине на курс гривні, зараз можна лише гадати.

Трохи історії. ПриватБанк – найбільший за розмірами активів український банк і лідер роздрібного банківського ринку України. З моменту заснування і по 2016 рік банк входив у фінансово-промислову групу «Приват» українських олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. 18 грудня 2016 року, через проблеми з платоспроможністю, була проведена націоналізація ПриватБанку. За інформацією НБУ, до націоналізації банку завдали збитків щонайменше на 5,5 мільярдів доларів. Про це йдеться у звіті незалежної міжнародної аудиторської компанії Kroll. Зокрема, кредити, які надавалися компаніям, пов’язаним з колишніми акціонерами, використовувалися для придбання активів та фінансування бізнесу на користь колишніх бенефіціарів та афілійованих з ними осіб. У банку відбувалось приховування джерел надходження коштів та функціонував так званий «банк всередині банку». До націоналізації, у грудні 2016 року, понад 95% корпоративного кредитного портфеля було надано сторонам, пов’язаним із колишніми акціонерами й групами афілійованих з ними осіб.
У виведенні з банку коштів українців, подейкують, брав участь навіть кандидат в президенти Володимир Зеленський. Компанії, які пов’язують з коміком, нібито вивели з України 41 мільйон доларів з рахунків банку олігарха Коломойського.

У Львові сьогодні функціонує 44 відділення ПриватБанку. Ще 49 працюють в інших містах області. Як колишні власники виводили гроші українців саме через львівські відділення фінустанови, читайте далі.
У грудні 2016 року, саме перед націоналізацією, Західне головне регіональне управління банку видало 14 мільярдів гривень кредитних позик трьом підприємствам, зареєстрованим у Львові. Йдеться про ТОВ «Софт-Альянс», ТОВ «Імперія Холдінг», ТОВ «Айлант Сервіс» та ТОВ «Лайк-Сіті». Кредитні позики були беззаставні, а статутний капітал фірм становив лише тисячу гривень. Усі компанії виявилися пов’язані між собою. Їх керівники та засновники в період з 2015 і станом на кінець 2018 року працевлаштовані на фірмах, які входять до структури ФПГ «Приват». Львівські ТОВ «Сатурн-11», ТОВ «Комершал ЛТД» та ТОВ «Сілма Трейд» у листопаді 2015 року уклали з

ПриватБанком договори фінансового лізінгу на загальну суму у 933 мільйона 322 тисячі гривень. Ці фірми поєднує те, що усі вони зареєстровані у квітні-травні 2015 року за однією адресою із статутним капіталом у тисячу гривень. Фактично за адресою реєстрації знаходиться автозаправна станція ПАТ «Укрнафта» (Львів, вул. Стрийська, 200), 40 відсотками акцій якого володіє Ігор Коломойський. За умовами договору, компанії отримали у користування майно із можливістю викупу. Йдеться про автозаправні комплекси, склади пального, майнові комплекси нафтобаз, будівлі складу нафтопродуктів, нежитлові будівлі, резервуари для пального та інше майно на території Львівської, Рівненської, Чернівецької та Одеської областей. Фірми не виконують свої фінансові зобов’язання перед банком, проте продовжують користуватися майном.

Дивлячись на свавілля власників, не пасли задніх і звичайні банківські службовці. Так працівники Західного головного регіонального управління ПриватБанку у 2005 – 2008 роках видали майже 3,5 мільярда гривень в картках з кредитним лімітом закарпатським ромам, які масово проігнорували повернення коштів. Взяти з них виявилося нічого. Вони зареєстровані або в гуртожитках, або в інших місцях масової реєстрації, ніякого майна не мають. Голі і босі. Тепер ці гроші рахуються як «безнадійна заборгованість».

Збитки для держави очевидні. А пан Коломойський вже встиг заявити, що банк йому не потрібний. Йому «вистачить» компенсації у два мільярда доларів. Чи вистачить мудрості українцям?

Без жартів: 12 запитань до кандидата в Президенти Зеленського

Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Стрічка новин