Якою могла б бути Нацгвардія | Блог Святослава Яворівського

12:06 11 Січня 2017

Якою могла б бути Нацгвардія | Блог Святослава Яворівського

ПЕРЕДМОВА
Цього свого файла я випадково знайшов, блукаючи старими архівами в комп’ютері. Він написаний і відправлений 7 березня 2014 року. Тоді вже всі розуміли, що Крим у нас «віджали» «іхтманети» без будь-якого організованого спротиву з нашого боку. В.о. президента і київські генерали не встигали міняти памперси, а наші хлопці в Криму терпіли наругу без будь-якого зрозумілого наказу з Києва. А на Сході вже тліло, але ще не запалало.

В Києві тоді заговорили про відродження Національної Гвардії. Було дві версії чи моделі: громадянська цивілізована за взірцем США чи Швейцарії, а друга феодально-постсовкова спроба перелицювати внутрішні війська у щось придворне. Я зібрав, кого встиг, зі знайомих військовиків, влаштував «мізкову атаку» і нашвидкуруч зліпив такого листа. Тоді ми ще вірили, що в київських законодавчо-урядових коридорах люди не сплять ночей, придумуючи щось неординарне, життєздатне і боєздатне для країни перед загрозою зовнішнього вторгнення. Тоді ми ще не знали, що невдовзі найперше самопожертвою кількох тисяч відчайдухів-добровольців чума сепаратизму не розповзеться усім Сходом. Що цим добровольцям київська влада злякається давати зброю, і вони з мисливськими помповиками чи навіть гумкометами відбиратимуть її у п’яних гоблінів. Тоді ми дуже хотіли вірити, що оберемо собі президентом лідера нації, полководця, державного мужа, а не хитровжареного торгаша-боягуза-брехуна.

Врізаю цього листа без будь-яких правок. Хоча тепер розумію, наскільки наївними були ці ідеї, послані тим людям в той час. Але про це в післямові… Після читання кожного абзаца треба пригадувати собі дату 7 березня 2014 року

07 БЕРЕЗНЯ 2014
«Зараз є старий закон «Про Національну гвардію України». Кучма, боячись свого часу патріотичного і добре вишколеного формування, розпустив її з реорганізацією у ВВ МВС з принципово іншими завданнями, рівнями моралі і боєздатності.

У тій формі і структурі, як була раніше, Національна гвардія була явищем цікавим, корисним та важливим. Навіть за умов жебрацького фінансування. Але тепер сліпо копіювати попередню модель недоречно і навіть шкідливо.

На хвилі заяви про мобілізацію і створення Нацгвардії є кілька серйозних небезпек перетворити це все в чергову бездарно провалену кампанію.

Небезпека перша: Майже одночасно генерали із заскорузлими мізками з одного боку та абсолютно цивільні громадські політдіячі з іншого цей проект можуть перетворити у бедлам. Саме в таких партизанських бедламах може бути забазікана сама ідея збройного формування мобілізаційного (кадрованого) типу, присвоєні нові генеральські зірки бовдурам, вкрадені і розтринькані великі народні гроші.

Небезпека друга: Тупо повторити модель НГ взірця 1991 року на основі ВВ МВС. ВВ укомплектовані, забезпечені амуніцією, зброєю, офіцерами як допоміжний поліцейський підрозділ для боротьби з масовими заворушеннями (засекречені спецпідрозділи снайперів, вибухотехніків є радше екзотикою у ВВ, але екзотикою небезпечною у варіації Януковича). Ця специфіка наклала відбиток на спосіб мислення, виховання солдатів-строковиків, тактику використання ВВ. Тому просто переводити керівний склад ВВ у НГ недоцільно, шкідливо і навіть небезпечно.

Запропонована чернеткова концепція майбутнього закону про НГ враховує досвід США, Швейцарії, Німеччини на грунті української специфіки.

РЕЗЮМЕ КОНЦЕПЦІЇ (модель)
створення Національної гвардії України

В ідеологію моделі НГ має закладатися вже перевірений в ЗС СРСР принцип кадрованих військових частин, але дещо модернізований.

Структура НГ: по одній бригаді в кожному обласному центрі, зведені у чотири корпуси за географічним принципом: Захід, Схід, Північ, Південь.

Відмобілізована чисельність (кадрові, строковики, резервісти) 100-120 тисяч.

За основу приймаються і передаються на баланс новоствореної НГ з ВВ майно, озброєння, приміщення і території, транспорт, боєприпаси (все балансове майно). Офіцери і контрактники ВВ звільняються у зв’язку з реорганізацією і після прискіпливої переатестації можуть бути прийняті за контрактами за новими штатними розписами НГ без розриву вислуги років.

Командувач НГ генерал-лейтенант, командири корпусів генерали-майори, командири бригад – полковники. Таким чином в НГ має бути не більше 5-6 генералів, 30 полковників в т.ч. начальники штабів корпусів, бригад, начальники оперативних відділів, начальники технічних служб. Разом полковників-підполковників не більше 150 осіб.

Комплектування НГ комбіноване:

Кадрові військовослужбовці гвардії: командування, штаби, навчально-тренувальні бази, інженерно-технічні служби, служби забезпечення, служби озброєння. Від командувача до командира взводу.
Кадровий склад є одночасно навчально-іструкторським за принципом навчально-кадрованих частин. 20% всього реєстрового складу.

Строковики: термін служби 1 рік а краще 2 роки. Призовний вік від 20 до 23 років, сувора медкомісія, характеристика-рекомендація дільничого міліціонера (сільського голови). Звання стрілець гвардії, молодший сержант гвардії і т.ін. Звання «сотник», «чотовий», «роєвий» та ін.. зараз незвичні, трохи архаїчні та екзотичні. Особливо для певних окресів України.

Строковики проходять військовий вишкіл, обслуговують штатну та законсервовану техніку, забезпечують вартову службу, навчальні центри і полігони. 30% всього реєстрового складу.

Гвардії резервісти: Громадяни України від 21 до 50 років, придатні до стройової служби, які мають військово-облікові спеціальності або хочуть їх отримати. Сувора медкомісія, характеристика-рекомендація дільничого міліціонера (сільського голови). Комплектація за територіальним принципом. Рота на чолі з командиром роти (капітан гвардії) – в межах адміністративного району.

Гвардійці-резервісти не мають права зберігати вдома бойову штатну стрілецьку зброю та боєприпаси. Гвардійці-резервісти кожні 5 років укладають (переукладають) контракт і проходять медичну та громадську атестацію. Гвардійці-резервісти один раз на 2,5 роки отримують обмундирування встановленого взірця, зберігають його вдома і за власний кошт утримують його в належному стані.

Гвардійці-резервісти два рази на рік терміном по 10 днів проходять навчально-тренувальні збори на базі територіального бригадного навчально-тренувального центру. За принципом ротації навчально-тренувальний процес безперервний. Збори проходить рота у повному складі. Тактична, технічно-інженерна, фізична підготовка, навчально-бойові стрільби, маневри, марші, польові виходи.

За наказом головнокомандувача проводиться часткова-територіальна або повна мобілізація НГ. Приводи мобілізації НГ: стихійні лиха, зовнішня або внутрішня загроза. Внутрішня загроза має бути скрупульозно виписана, щоб НГ ніколи не могла використовуватися для розгону мирних демонстрацій. У випадку внутрішньої загрози не більше, ніж підсилення охорони стратегічних об’єктів, державних установ, майна, життя і здоров’я громадян.

НГ – легко озброєні стрілецькі моторизовані (мобільні) частини. Легка і середня броньована техніка, ПЗРК, ручні та АГС, легка артилерія, інженерна техніка, засоби хімічного та радіаційного захисту, зв’язок та ін.. за моделлю мотострілецьких військ.

Гвардійці-резервісти – 50% від загального реєстрового складу НГ.

Це все має бути ретельно опрацьовано, продумано і виписано в законі про Національну гвардію України. Підзаконним актом є Статут НГ, Присяга стрільця НГ. На підставі закону діяльність регламентується наказами головнокомандувача.

Окремо виписати відповідальність (до кримінальної) стрільця-резервіста за виконання закону, Статуту, наказів. Також обов’язок працедавця надавати оплачувану відпустку на час навчально-тренувальних зборів і компенсувати проїзд до місця зборів і назад. За кожний рік служби резервіста в НГ – 10% від мінімальної пенсії незалежно від звання. Дострокове розірвання контракту з вини резервіста (суб’єктивні причини) – всі пенсійні пільги скасовуються.

Пенсійне забезпечення кадрових офіцерів і кадрових контрактників – як для держслужбовців певного рангу, страхування життя і здоров’я за рахунок держави у спеціальній державній страховій компанії НГ для всіх гвардійців на час служби кадрово чи в резервістах Для резервістів страхування діє тільки на час зборів чи мобілізації.

Під створення такої структури, як природної ознаки самоорганізованого громадянського суспільства, захистити програми-гранти з ЄС та НАТО. Запросити експертів з НГ США.

Ремарка наостанок: гнів і злість нормально мислячих військових людей викликає мудрування Кузьмука, який закликав тітушок «дать отпор бендєровским терористам» у Маріїнському, а тепер розказує яка має бути Нацгвардія. Оброслі мохом наші генерали вже зараз показали, що навіть нездатні сформувати один (!) боєздатний корпус для оборони Чонгару. Справа не у відсутності солярки (ми заллємо її самі), а у відсутності офіцерської честі, сучасної військової освіти, елементарного професіоналізму, боягузтві. Вони знову хочуть багато грошей, але лейтенант-артилерист чи капітан-танкіст їх знову навіть не помацають. Не дайте дилетантам-казнокрадам спустити в унітаз всенародний порив!

З повагою Святослав Яворівський

За результатами «всенощних» з совісними і справді професійними військовиками, в т.ч. ветеранами колишньої НГ, миротворців у Косово, афганців»

7 БЕРЕЗНЯ 2014 РОКУ

СЬОГОДНІШНЯ ПІСЛЯМОВА

Такого листа я переслав електронкою своєму татові, тоді нардепу, з проханням передати або самому Турчинову, або тим людям з його оточення, котрі займаються проектом закону про Національну Гвардію України. Мав надію, що наші ідеї якщо не будуть використані, то хоч пригодяться.

Тато чесно виконав прохання і казав, що відразу передав роздруківку цього листа в руки Турчинову просто на сесії ВР.

Це тепер і я, і всі ми розуміємо, ким насправді є Олександр Турчинов, що він насправді вміє і любить робити. Буквально за тиждень нашвидкуруч зліплений і практично передертий зі старого закону (за винятком контрактного комплектування) про Нацгвардію, законопроект з’явився в парламенті і миттєво, без публічного обговорення, в першому ж читанні був прийнятий.

Нехай не ображаються теперішні вояки Нацгвардії. Вони класні хлопці, патріоти й гідні вояки. І вдягнені, і озброєні, і оплачені, і моторизовані вони так, що решта війська тихо заздрить. Навіть десантники з морпіхами, не кажучи вже «механізаторів». Іноземні інструктори їх вчили, у все канадське обмундирували. Дуже сподіваюся, що подалі від болота і холоднечі передової їх тримають не для охорони задів київського панства від власного народу, не для парадів, а для вирішального і переможного удару по сепарах, коли надійде такий наказ. Презус бяка, але не дурень і не самогубець. Його ширвжиткова довгограюча карамелька «Безвіз» набридла і не спрацювала. Тепер йому для порятунку вже не рейтингу, а хоча б власної задниці потрібна переможна війна. Нехай маленька, але обов’язково переможна. Переконаний, що навесні вона буде. От тоді, без сумніву, саме «Корд» і вся Нацгвардія покажуть себе. Але це вже тема іншої розмови…

Святослав ЯВОРІВСЬКИЙ

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Реклама

hvl.jv

Стрічка новин