Зарплата 3200: підвищення рівня життя чи афера року?

12:24 6 Березня 2017

Зарплата 3200: підвищення рівня життя чи афера року?

Фото: ukr-biz.com.ua

Нещодавно українці отримали нові зарплати з розрахунку обіцяної урядом Гройсмана мінімальної заробітної плати 3200 грн. Але замість логічної та справедливої відносно складності виконуваних робіт зарплати за тарифною сіткою, українці отримали абсурдну зрівнялівку, а підприємці відразу почали придумувати нові схеми зменшення податків. То що ж насправді стоїть за розпіареним Гройсманом числом «3200»?

Великі тіньові схеми малих підприємців

Український бізнес ніколи не вирізнявся турботою про працівників та їхній добробут. Кожен підприємець намагався мінімізувати свої витрати саме за рахунок зарплати та податків на неї. Адже коли зростає ціна енергії, сировини, то підприємства мовчки адаптовуються до збільшення витрат. А на оплату праці завжди шкода грошей. Після підвищення мінімалки до 3200 грн (насправді значно скромнішої суми «чистими» – орієнтовно 2600 грн) частина приватників почала маніпуляції зі скороченням працівників, переведенням на частину ставки або збільшення кількості людей, які працюють неофіційно. Для працівників, які офіційно працювали за мінімалку, а решту отримували в конверті, знайшлася дещо інша схема: з тіньової частини працедавець відняв суму, на яку збільшилось оподаткування. Отже, реальна зарплата цих людей зменшилася.

До 1 січня 2017 р. люди сподівалися, що після зростання мінімалки (фактично оплати за просту некваліфіковану роботу) відповідно зростуть оклади спеціалістів вищих розрядів. Але уряд придумав хитромудру схему, за якою реальне підвищення торкнеться саме найнижчих рівнів тарифної сітки. На практиці виходить, що якщо працівник мав оклад 1600 грн, то його зарплата зросте до 3200 грн. Але якщо він мав оклад з надбавками 3200 грн, то жодного підвищення не дочекається.

Чому уряд зважився на такий крок? Теоретично, якщо власники підприємств не наважаться здійснювати маніпуляції з подальшої тінізації зарплати й дійсно піднімуть її рівень до 3200 грн без скорочення кількості працівників і їхніх робочих годин, то надходження в Пенсійний фонд справді зростуть. Зменшення тіньових доходів працівників державу не хвилює. Зрештою, після знецінення в понад три рази національної валюти зарплату треба піднімати з двох основних причин: люди, які отримували 1600 грн, фізично не можуть вижити на ці гроші за теперішнього рівня цін, а значна частина й так працювала за 3-4 тис. грн частково в конверті, тож зростання мінімалки фактично виводить хоч частково зарплату з тіні. Але особливо зажерливі власники знайдуть нові схеми для обману, тож без ефективної системи контролю і покарань тінізація ринку праці лише зростатиме.

Як санітарка отримала лікарську зарплату

Дуже цікаво виглядають дані аналізу зарплати за січень 2017 р. у медицині. У жодній розшифровці немає окладу 3200 грн. На практиці мінімалку штучно підтягнули до потрібного рівня. Уряд придумав нову статтю, яка входить у зарплату. Називається вона «соціальна пільга», розраховують її як різницю між сумою 3200 і нарахованою зарплатою до січневого підвищення. Найцікавіше те, що на практиці ця сума для кожної категорії працівників є різною і приводить до однакового рівня доходи для осіб з різним рівнем кваліфікації та складності виконуваної роботи. Фактично відбулася несправедлива зрівнялівка.

Найкраще цю схему ілюструє реальний приклад з персоналом однієї з районних поліклінік. Санітарка 2016 року мала оклад 1615 грн, санітарка з доплатою за шкідливі умови праці (прибирання приміщень з використанням агресивних дезрозчинів, з підвищеним рівнем бактеріального і вірусного забруднення) – той самий оклад і 200 грн доплати. Тепер перша має оклад 1615 грн і соціальну доплату в розмірі 1585 грн (разом – 3200), а друга – оклад 1615 грн, 200 грн доплати за шкідливість і лише 1385 грн соціальної доплати. Отже, обидві мають зарплату до оподаткування 3200 грн, хоча одна миє коридори, а інша постійно дихає випарами дезінфектантів.

Ще гірше виглядає ситуація з оплатою праці медсестер і лікарів. Ці категорії працівників отримують доплати за стаж, за напружену роботу, за шкідливість. Медсестра, яка нещодавно влаштувалася на роботу, матиме той самий оклад 3200 грн, а інша, яка раніше мала низку надбавок і доплат, отримає стільки ж. Ще несправедливіше повелися з лікарями.

Після семи років навчання, багаторічної роботи на відповідальній посаді лікар має всі шанси отримати таку ж зарплату, як і санітарка. Фактично, схоже на те, якби на підприємстві прибиральниця і директор при кардинально різних рівнях відповідальності мали ті самі оклади.

Цілком логічно, що аналогічні хитрі схеми працюють і в інших державних установах. Звичайно, важливо піднімати жебрацькі зарплати, але це потрібно робити розумно. Навіть із психологічного погляду, яка може бути мотивація для кваліфікованіших працівників? Для чого виконувати складнішу, шкідливішу роботу, якщо це відповідно не мотивують? На це запитання прем’єр не може дати чіткої відповіді.

Хто виграв і програв від підвищення мінімалки?

Після шаленої девальвації гривні й підвищення цін та тарифів зростання доходів найбідніших верств населення фактично стало проблемою їхнього виживання. Значна частина людей з низькими доходами працює саме в державному секторі, на який можна прямо впливати. Однозначно зарплату треба піднімати. На кінець 2016 року мінімалка становила 1600 грн (приблизно 60 доларів США), що еквівалентно 2 доларам на день і впритул наближається до встановленої Світовим банком у жовтні 2015 року міжнародній межі бідності – 1,90 дол. на день. Менше заробляють тільки в найвідсталіших країнах Африки. Тож для низькооплачуваних працівників підвищення однозначно позитивне.

Уряд розв’язав низку своїх проблем. Насамперед це – чимала порція піару на тлі різко негативного ставлення більшості населення до чинної влади. Кілька місяців телебачення демонструвало майже серіал про доброго Гройсмана, який хоче підняти рівень життя, а йому всі суперечать. За відсутності зростання частки тіньової зарплати нова мінімалка повинна наповнити передусім вічно проблемний Пенсійний фонд. Окрім того, на тлі щорічного поступового обрізання обсягів субсидій вища зарплата автоматично додатково зменшить їхні суми та кількість сімей, які мають на них право.

Неоднозначна ситуація для приватних роботодавців. Звичайно, вони вголос заявляють про катастрофу для свого бізнесу, але на практиці все не так погано. Більшість підприємств, які мають міцні позиції на ринку, виплачувала зарплати, суттєво більші за 1600 грн. Ті, хто не може підвищити мінімальний рівень, переважно просто не хочуть виводити оплату праці з тіні, адже в Україні податкове навантаження на фонд заробітної плати – одна з улюблених статей економії.

З психологічного погляду програли кваліфіковані спеціалісти, які працюють у бюджетній сфері. Якщо до січневої зарплати чимало з них сподівалися на підвищення своїх окладів на основі тарифної сітки з розрахунку мінімалки в розмірі 3200 грн для некваліфікованих робіт, то відразу розчарувалися. Виходить, що ні кваліфікація, ні стаж роботи, ні умови праці для держави не мають значення. Миття підлоги й порятунок чийогось життя в цій країні вартує фактично однаково. І найцікавіше, що на прямі запитання журналістів про цю абсурдну зрівнялівку ніхто з високопосадовців так і не зміг дати чіткої конкретної відповіді. А, як засвідчує приклад комуністичних експериментів, зрівнялівка ніколи не була шляхом до розвитку.

Наталія МАЙДАНЮК, для Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Реклама

hvl.jv

Стрічка новин